WORLD CUP 3, MONTREAL, CANADA (November 5-8, 2009)PARTICIPANTS:Allison Baver; Kimberly Derrick; Alyson Dudek; Lana Gehring; Katherine Reutter; Jessica Smith
Simon Cho; Travis Jayner; Ryan Leveille; Anthony Lobello; Apolo Ohno; Jeff Simon
Complete results can be found at:www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Results.aspx?evt=11210200000003SUMMARY OF RESULTS:USA 'MEDAL HAUL':Gold: Katherine Reutter, 1500M
Silver: Apolo Ohno, 500M; Ladies' Relay Team
Bronze: Travis Jayner – 1500M; Jeff Simon - 500M
------------------------------------------------------
MEDALISTS:LADIES1500M:
Gold:
REUTTER Katherine, USASilver: CHO Ha-Ri, Korea
Bronze: LIU Quihong, China
500M:
Gold: WANG Meng, China
Silver: ROBERGE Kalyna, Canada
Bronze: ZHAO Nannan, China
1000M:
Gold: ZHOU Yang, China
Silver: WANG Meng, China
Bronze: LIU Quihong, China
3000M Relay:
Gold: CHINA
Silver:
USABronze: CANADA
MEN1500M:
Gold: HAMELIN Charles, Canada
Silver: SUNG Si-Bak, Korea
Bronze:
JAYNER Travis, USA500M:
Gold: HAMELIN Charles, Canada
Silver:
OHNO, Apolo AntonBronze:
SIMON, Jeff1000M:
Gold: SUNG Si-Bak, Korea
Silver: LEE Jung-Su, Korea
Bronze: HAMELIN Charles, Canada
5000M Relay:
Gold: KOREA
Silver: CANADA
Bronze: CHINA
--------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS:HOW DID OUR USA SKATERS DO?The list below will tell you how far each of our USA skaters made it in each event.
DQ = Disqualified; DNF = Did Not Finish; DNS = Did Not Skate; q = Qualified (Fastest 3rds); ADV = Advanced
Not Entered = In World Cup competiton, only 3 skaters from a country can be entered in each event.
LADIES:BAVER, Allison
1500M - Heats (1st); QF (1st); SF (DQ)
500M – Not Entered
1000M – Pre-Prelims (2nd); Prelims (4th)
3000M Relay –
SILVER MEDAL (See Below)
DERRICK, Kimberly
1500M – Heats (2nd); QF (3rd); SF (4th); Final B (DQ)
500M - Not Entered
1000M – Pre-Prelims (2nd); Prelims (1st); Heats (3rd - q); QF (4th)
3000M Relay –
SILVER MEDAL (See Below)
DUDEK, Alyson
1500M – Not Entered
500M – Pre-Prelims (3rd)
1000M - Not Entered
3000M Relay –
SILVER MEDAL (See Below)
GEHRING, Lana
1500M - Not Entered
500M – Pre-Prelims (2nd); Prelims (4th)
1000M - Not Entered
3000M Relay –
SILVER MEDAL (See Below)
REUTTER, Katherine
1500M –
GOLD MEDAL Heats (2nd); QF (2nd); SF (1st); Final A (1st)
500M – Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (1st); QF (1st); SF (3rd); Final B (1st)
1000M –
MADE IT TO FINAL Pre-Prelims (1st); Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (2nd); SF (2nd); Final A (4th)
3000M Relay –
SILVER MEDAL (See Below)
SMITH, Jessica
1500M – Not Entered
500M – Not Entered
1000M - Not Entered
3000M Relay –
SILVER MEDAL (See Below)
3000M RELAY:
Quarterfinals (1st) - Baver; Derrick; Reutter; Smith
Semifinals (DQ) - Derrick; Dudek; Gehring; Reutter
Final A
SILVER MEDAL – Derrick; Dudek; Reutter; Smith
MEN:CHO, Simon.
1500M – Not Entered
500M – Races (3rd-q); Pre-Prelims (1st); Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (2nd); SF (3rd); Final B (2nd)
1000M – Not Entered
5000M Relay – 4th place in Final A (See Below)
JAYNER, Travis
1500M –
BRONZE MEDAL Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (3rd); SF (2nd); Final A (3rd)
500M – Not Entered
1000M – Races (1st); Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (1st); QF (4th)
5000M Relay – 4th place in Final A (See Below)
LEVEILLE, Ryan
1500M – Not Entered
500M – Not Entered
1000M – Not Entered
5000M Relay – 4th place in Final A (See Below)
LOBELLO, Anthony
1500M - Not Entered
500M – Not Entered
1000M – Races (2nd); Pre-Prelims (2nd); Prelims (1st); Heats (1st); QF (3rd)
5000M Relay – Did not participate
OHNO, Apolo
1500M – Prelims (1st); Heats (2nd); QF (1st); SF (4th); Final B (1st)
500M –
SILVER MEDAL Races (1st); Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (1st); QF (2nd); SF (2nd); Final A (2nd)
1000M – Races (1st); Pre-Prelims (2nd); Prelims (1st); Heats (2nd); QF (2nd); SF (3rd-ADV); Final A (4th)
5000M Relay – 4th place in Final A (See Below)
SIMON, Jeff
1500M – Prelims (2nd); Heats (3rd); QF (3rd); SF (DQ)
500M –
BRONZE MEDAL Races (1st); Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (1st); QF (1st); SF (2nd); Final A (3rd)
1000M - Not Entered
5000M Relay – 4th place in Final A (See Below)
5000M RELAY:
Quarterfinals (1st) – Cho, Jayner; Ohno; Simon
Semifinals (2nd) - Jayner; Lobello; Ohno; Simon
Final A (4th) – Cho; Lobello; Ohno; Simon