WORLD CUP 1, Montreal, Canada (Oct 22-24, 2010)PARTICIPANTS:Alyson Dudek; Morgan Izykowski; Lana Gehring; Katherine Reutter; Emily Scott; Jessica Smith
Kyle Carr; Simon Cho; Travis Jayner; Robert Lawrence; Anthony Lobello; Jeff Simon
Complete results can be found at:www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Results.aspx?evt=11210300000002SUMMARY OF RESULTS:USA 'MEDAL HAUL':Gold: Lana Gehring – 1500M(1); Katherine Reutter – 1000M, 1500M(2); Jeff Simon – 1500M(1)
Silver: Simon Cho – 1500M(1), 500M; Travis Jayner - 1500M(2); Ladies' Relay
Bronze: Travis Jayner – 1000M; Men's Relay
------------------------------------------------------
MEDALISTS:LADIES1500M(1):
Gold:
GEHRING Lana, USASilver: ZHOU Yang, China
Bronze: MALTAIS Valerie, Canada
1000M:
Gold:
REUTTER Katherine, USASilver: ST-GELAIS Marianne, Canada
Bronze: LIU Qiuhong, China
500M:
Gold: ST-GELAIS Marianne, Canada
Silver: FONTANA Arianna, Italy
Bronze: MALTAIS Valerie, Canada
1500M(2):
Gold:
REUTTER Katherine, USASilver: DROLET Marie-Eve, Canada
Bronze: ZHOU Yang, China
3000M Relay:
Gold: CHINA
Silver:
USABronze: CANADA
MEN1500M(1):
Gold:
SIMON Jeff, USASilver:
CHO Simon, USABronze: BASTILLE Guillaume, Canada
1000M:
Gold: FAUCONNET Thibaut, France
Silver: GILDAY Michael, Canada
Bronze:
JAYNER Travis, USA500M:
Gold: HAMELIN Charles, Canada
Silver:
CHO Simon, USABronze: LIANG Wenhao, China
1500M(2):
Gold: BASTILLE Guillaume, Canada
Silver:
JAYNER Travis, USABronze: CHATAIGNIER Maxime, France
5000M Relay:
Gold: CANADA
Silver: FRANCE
Bronze:
USA--------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS:HOW DID OUR USA SKATERS DO?The list below will tell you how far each of our USA skaters made it in each event.
PEN = Penalty (formerly DQ); DNF = Did Not Finish; DNS = Did Not Skate; q = Qualified (Fastest 3rds); ADV = Advanced
Not Entered = In World Cup competiton, only 3 skaters from a country can be entered in each event.
LADIES:DUDEK, Alyson
1500M(1) – Not Entered
1000M – Prelims (2nd); Heats (1st); Quarters (1st); Semis (4th); Final B (3rd)
500M – Prelims (1st); Heats (3rd-q); Quarters (1st); Semis (PEN)
1500M(2) – Not Entered
3000M Relay -
SILVER MEDAL (See Below)
IZYKOWSKI, Morgan
1500M(1) – Heats (4th); Rep Semis (1st); Rep Final A (PEN)
1000M – Not Entered
500M - Not Entered
1500M(2) - Heats (PEN)
3000M Relay - Not Entered
GEHRING, Lana
1500M(1) –
GOLD MEDAL; Heats (2nd); Semis (1st); Final A (1st)
1000M - Not Entered
500M - Prelims (1st); Heats (1st); QF (3rd)
1500M(2) - Not Entered
3000M Relay -
SILVER MEDAL (See Below)
REUTTER, Katherine
1500M(1) – Not Entered
1000M –
GOLD MEDAL; Prelims (1st); Heats (2nd); Quarters (1st); Semis (1st); Final A (1st)
500M – Not Entered
1500M(2) –
GOLD MEDAL; Heats (1st); SF (1st); Final A (1st)
3000M Relay -
SILVER MEDAL (See Below)
SCOTT, Emily
1500M(1) - Not Entered
1000M - Prelims (2nd); Heats (3rd-q); Quarters (3rd)
500M – Not Entered
1500M(2) – Heats (4th-q); SF (7th)
3000M Relay - Not Entered
SMITH, Jessica
1500M(1) – Heats (2nd); Semis (3rd); Final B (3rd)
1000M – Not Entered
500M – Prelims (2nd); Heats (2nd); Quarters (5th)
1500M(2) – Not Entered
3000M Relay -
SILVER MEDAL (See Below)
3000M RELAY:
Semifinals (1st) – Dudek; Gehring; Reutter; Smith
Final A –
SILVER MEDAL; Dudek; Gehring; Reutter; Smith
MEN:CARR, Kyle
1500M(1) – Not Entered
1000M – Prelims (4th-ADV); Heats (3rd); Rep Heats (1st); Rep QF (1st); Rep SF (1st); Rep Final A (3rd)
500M - Not Entered
1500M(2) -
MADE IT TO FINAL; Heats (1st); Semis (1st); Final A (5th)
5000M Relay -
BRONZE MEDAL (See Below)
CHO, Simon
1500M(1) –
SILVER MEDAL; Heats (2nd); Semis (3rd); Final A (2nd)
1000M – Not Entered
500M –
SILVER MEDAL; Prelim's (4th); Rep Heats (2nd); Rep QF (1st); Rep SF (1st); Rep Final A (1st); QF (1st); SF (2nd)
1500M(2) - Not entered
5000M Relay -
BRONZE MEDAL (See Below)
JAYNER, Travis
1500M(1) – Not Entered
1000M –
BRONZE MEDAL; Prelims (1st); Heats (2nd); Quarters (1st); Semis (1st); Final A (3rd)
500M - Not Entered
1500M(2) –
SILVER MEDAL; Heats (1st); Semis (1st); Final A (2nd)
5000M Relay –
BRONZE MEDAL (See Below)
LAWRENCE, Robert
1500M(1) – Heats (1st); Semis (2nd); Final B (2nd)
1000M – Not Entered
500M - Prelims (1st); Heats (3rd-q); QF (3rd)
1500M(2) - Not Entered
5000M Relay – Not Entered
LOBELLO, Anthony
1500M(1) - Not Entered
1000M –
MADE IT TO FINAL; Prelims (1st); Heats (1st); Quarters (1st); Semis (1st); Final A (4th)
500M - Not Entered
1500M(2) - Heats (3rd-q); Semis (7th)
5000M Relay –
BRONZE MEDAL (See Below)
SIMON, Jeff
1500M(1) –
GOLD MEDAL; Heats (1st); Semifinals (1st); Finals (3rd)
1000M - Not Entered
500M - Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (2nd); SF (3rd); Final B (1st)
1500M(2) - Not Entered
5000M Relay –
BRONZE MEDAL (See Below)
5000M RELAY:
SILVER MEDALHeats (1st) – Carr; Jayner; Lobello; Simon
Semifinals (1st) – Carr; Cho; Jayner; Simon
Final A –
BRONZE MEDAL; Carr; Cho; Jayner; Simon