WORLD CUP 3, BEIJING, CHINA (November 28-30, 2008)PARTICIPANTS:Allison Baver; Kimberly Derrick; Alyson Dudek; Maria Garcia; Lana Gehring; Katherine Reutter
JR Celski; Travis Jayner; Ryan Leveille; Anthony Lobello; Apolo Ohno; Jeff Simon
Complete results can be found at:www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Results.aspx?evt=11210100000024SUMMARY OF RESULTS:USA 'MEDAL HAUL':Gold: Men's Relay Team
Bronze: Allison Baver – 1500M; Jeff Simon - 1500M
------------------------------------------------------
MEDALISTS:LADIES500M(1):
Gold: WANG Meng, China
Silver: LIU Quihong, China
Bronze: BORODULINA Tatiana, Australia
1500M:
Gold: JUNG Eun-Ju, Korea
Silver: ZHOU Yang, China
Bronze:
BAVER, Allison, USA500M(2):
Gold: LIU Quihong, China
Silver: FU Tian Yu, China
Bronze: ZHAO Nannan, China
1000M:
Gold: WANG Meng, China
Silver: ZHOU Yang, China
Bronze: SHIN Sae-Bom, Korea
3000M Relay:
Gold: CHINA
Silver: KOREA
Bronze: ITALY
MEN500M(1):
Gold: HAMELIN Charles, Canada
Silver: TREMBLAY Francois-Louis, Canada
Bronze: WANG Hong Yang, China
1500M:
Gold: SUNG Si-Bak, Korea
Silver: JEAN Olivier, Canada
Bronze: PARK Jin Hwan, Korea
500M(2):
Gold: JEAN Olivier, Canada
Silver: SUNG Si-Bak, Korea
Bronze: SUI Bao Ku, China
1000M:
Gold: LEE Ho-Suk, Korea
Silver: KWAK Yoon-Gy, Korea
Bronze: HAMELIN Charles, Canada
5000M Relay:
Gold:
USASilver: CANADA
Bronze: CHINA
--------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS:HOW DID OUR USA SKATERS DO?The list below will tell you how far each of our USA skaters made it in each event.
DQ = Disqualified; DNF = Did Not Finish; DNS = Did Not Skate; q = Qualified (Fastest 3rds); ADV = Advanced
Not Entered = In World Cup competiton, only 3 skaters from a country can be entered in each event.
LADIES:BAVER, Allison
500M(1) – Not Entered
1500M -
BRONZE MEDAL; QF (1st); SF (2nd); Final A (3rd)
500M(2) - Not Entered
1000M - Prelims (1st); Heats (2nd); QF (3rd)
3000M Relay – DQ in SF (See Below)
DERRICK, Kimberly
500M(1) - Not Entered
1500M –
MADE IT TO FINAL; QF (2nd); SF (2nd); Final A (4th)
500M(2) – Not Entered
1000M - Prelims (1st); Heats (2nd); QF (5th)
3000M Relay – DQ in SF (See Below)
DUDEK, Alyson
500M(1) - Prelims (2nd); Heats (3rd); Rep Heats (1st); Rep QF (1st); Rep SF (1st); Rep A (1st); QF (2nd); SF (4th); Final B (3rd)
1500M – Not Entered
500M(2) – Prelims (1st); Heats (2nd); QF (2nd); SF (4th); Final B (3rd)
1000M - Not Entered
3000M Relay – DQ in SF (See Below)
GARCIA, Maria
500M(1) - Prelims (1st); Heats (2nd); QF (3rd)
1500M – Not Entered
500M(2) – Prelims (4th); Rep Heats (2nd); Rep QF (3rd)
1000M - Not Entered
3000M Relay – DQ in SF (See Below)
GEHRING, Lana
500M(1) - Prelims (3rd); Rep Heats (3rd - q); Rep QF (4th)
1500M - Not Entered
500M(2) - Prelims (2nd); Heats (4th); Rep Heats (2nd); Rep QF (2nd); Rep SF (4th); Final B (3rd)
1000M - Not Entered
3000M Relay – Not Entered
REUTTER, Katherine
500M(1) - Not Entered
1500M – QF (1st); Semis (3rd); Final B (1st)
500M(2) – Not Entered
1000M -
MADE IT TO FINAL; Prelims (1st); Heats (1st); QF (1st); SF (1st); Final A (4th)
3000M Relay – DQ in SF (See Below)
3000M RELAY:
Heats (2nd) - Baver; Derrick; Garcia; Reutter
Semifinals (DQ) - Baver; Derrick; Dudek; Reutter
MEN:CELSKI, J.R.
500M(1) - Not Entered
1500M – Heats (4th); Rep QF (1st); Rep SF (1st); Rep A (1st); SF (6th)
500M(2) – Not Entered
1000M – Prelims (1st); Heats (3rd); Rep Heats (2nd); Rep QF (1st); Rep SF (1st); Rep A (4th)
5000M Relay – Did Not Compete
JAYNER, Travis
500M(1) – Not Entered
1500M – Heats (2nd); Rep QF (5th)
500M(2) – Prelims (1st); Heats (4th); Rep Heats (1st); Rep QF (1st); Rep SF (1st); Rep A (1st); QF (4th)
1000M - Not entered
5000M Relay –
GOLD MEDAL (See Below)
LEVEILLE, Ryan
500M(1) - Not Entered
1500M – Heats (4th); QF (6th); Rep QF (1st); Rep SF (DQ)
500M(2) – Prelims (1st); Heats (3rd-q); QF (4th)
1000M – Not Entered
5000M Relay –
GOLD MEDAL (See Below)
LOBELLO, Anthony
500M(1) - Prelims (2nd); Heats (DQ)
1500M - Not Entered
500M(2) – Not Entered
1000M – Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (1st); SF (3rd); Final B (1st)
5000M Relay –
GOLD MEDAL (See Below)
OHNO, Apolo
500M(1) – Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (4th); SF (DNF)
1500M - Not Entered
500M(2) – Not Entered
1000M - Prelims (1st); Heats (2nd); QF (2nd); SF (DQ)
5000M Relay –
GOLD MEDAL (See Below)
SIMON, Jeff
500M(1) – Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (4th)
1500M – Not Entered
500M(2) – Prelims (1st); Heats (1st); QF (DQ)
1000M - Not Entered
5000M Relay –
GOLD MEDAL (See Below)
5000M RELAY:
GOLD MEDALHeats (1st) - Jayner; Leveille; Lobello; Ohno
Semifinals (2nd) - Leveille; Lobello; Ohno; Simon
Final A (1st) – Leveille; Lobello; Ohno; Simon