|
Post by Laura (Lori) on Apr 17, 2015 15:06:31 GMT -8
This is our 'chat' thread for the Fall World Cup Qualifier / American Cup 1 - Milwaukee, WI (Oct 3-4, 2015).
Discuss any topics related to this event - trip-planning, pre-competition, post-competition, and 'Game Day' chat!
Before making travel arrangements, double-check with USS and ISU official schedules.
Please share any info on the following topics that will be of help to those who will be attending the event and/or following along with any online/live broadcasts:
Media Links - TV Coverage; Webcasts; Live Fan Chat, Etc. Participating Skaters Event Schedule and Time Zone Conversions Venue Info Ticket Info Hotel Suggestions & Info 'Practical' Info - Clothing, Cameras, What to Bring, What NOT to Bring... How To Meet Up With Other Fans Transportation Tips (Ground and Air) Sightseeing Ideas Weather Reports Carpooling/Room Sharing Connections Links to Watch for More Info Links To Results When The Event Has Concluded
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Sept 16, 2015 8:16:38 GMT -8
Sadly, this is the first World Cup qualifier I've missed since (I think) 2008. When I saw the preliminary schedule, I thought I could go - but then they switched the date, and I already have another trip booked for that weekend...
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 2, 2015 18:09:43 GMT -8
Saturday, October 3rd, 2015 10:00-10:20am Warm-up 10’ Ladies, 10’ Men 10:40am Races Start Ladies 1500m & 1000m (1) Qualifying Rounds & Finals Men 1500m & 1000m (1) Qualifying Rounds & Finals
Sunday, October 4th, 2015 8:00-8:20am Warm-up 10’ Ladies, 10’ Men 8:40am Races Start Ladies 500m & 1000m (2) Qualifying Rounds & Finals Men 500m & 1000m (2) Qualifying Rounds & Finals
* All times in CDT.
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 2, 2015 18:19:33 GMT -8
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 2, 2015 18:21:44 GMT -8
Men Aaron Tran Tyler Kroll Thomas Insuk Hong Ryan Pivirotto Aaron Heo Alexander Brewer Chris Creveling Adam Callister J.R. Celski John-Henry Krueger Cole Krueger Benjamin Thornock Andrew Clauser Shaner LeBauer Gunnar Olsen Jori Kola Soo An Yoo Jae Jae Yoo Adam Horeth Keith Carroll, Jr JAE HA SONG Lukas Anderson Roen Riehl Casey Mullarkey
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 2, 2015 18:24:44 GMT -8
A lot of new faces. Go Team USA. Any chance of this event being aired or streamed live?
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Oct 3, 2015 7:09:44 GMT -8
A lot of new faces. Go Team USA. Any chance of this event being aired or streamed live? I'm not aware of any live stream - do we have any Boots & Blades readers who are attending & willing to post results? Otherwise, the best source would be USS. Hopefully they'll be quick to post results!
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 3, 2015 13:22:17 GMT -8
Ladies 1500m Final A
1. Jessica Smith-Kooreman 2. Kimberly Goetz 3. Alexis Burkholder 4. Katy Ralston 5. Jerebelle Yutangco PEN Kristen Santos Ladies 1500m Final B7. Danielle Amos 8. Lauren Ziegelmayer 9. Alaina Fiorenza 10. Molly Turco 11. Taylor Wentz 12. Christine Pyles pbs.twimg.com/media/CQaOAGjUEAEOTCw.jpg
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 3, 2015 13:26:38 GMT -8
Mens 1500m Final A1. J.R. Celski 2. John-Henry Krueger 3. Cole Krueger 4. Thomas Insuk Hong 5. Keith Carroll, Jr PEN Chris Creveling Men's 1500m Final B7. Adam Callister 8. Ryan Pivirotto 9. Jae Jae Yoo 10. Aaron Heo 11. Tyler Kroll PEN Casey Mullarkey pbs.twimg.com/media/CQaUErIUcAA06Vm.jpg
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 3, 2015 13:28:02 GMT -8
Ladies 1000m (1) Final A1. Jessica Smith-Kooreman 2. Kimberly Goetz 3. Kristen Santos 4. Katy Ralston Ladies 1000m (1) Final B5. Alexis Burkholder 6. Jerebelle Yutangco 7. Alaina Fiorenza 8. Lauren Ziegelmayer 9. Taylor Wentz pbs.twimg.com/media/CQbA-z7VEAEkjYV.jpg
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 3, 2015 13:30:46 GMT -8
Mens 1000m (1) Final A1. John-Henry Krueger 2. Keith Carroll, Jr 3. Chris Creveling 4. Thomas Insuk Hong 5. Aaron Tran Men's 1000m (1) Final B6. Cole Krueger 7. Adam Callister pbs.twimg.com/media/CQa-mZJUcAASOVV.jpg
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 5, 2015 4:21:15 GMT -8
DAY 2Ladies 500m Final A1. Jessica Smith-Kooreman 2. Kimberly Goetz 3. Kristen Santos 4. Alexis Burkholder Ladies 500m Final B5. Katy Ralston 6. Jerebelle Yutangco 7. Christine Pyles 8. Taylor Wentz pbs.twimg.com/media/CQfKlOSUYAEYk1N.jpg
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 5, 2015 4:21:58 GMT -8
Mens 500m Final A1. J.R. Celski 2. Thomas Insuk Hong 3. Keith Carroll, Jr 4. John-Henry Krueger Men's 500m Final B5. Chris Creveling 6. Cole Krueger 7. Adam Callister 8. Aaron Tran pbs.twimg.com/media/CQfK18EU8AA0U9i.jpg
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 5, 2015 4:24:47 GMT -8
Ladies 1000m (2) Final A1. Jessica Smith-Kooreman 2. Kimberly Goetz 3. Kristen Santos 4. Katy Ralston Ladies 1000m (2) Final B5. Alexis Burkholder 6. Danielle Amos 7. Alaina Fiorenza 8. Lauren Ziegelmayer pbs.twimg.com/media/CQflJDJUYAAtSfT.jpg
|
|
dk
Member
Posts: 94
|
Post by dk on Oct 5, 2015 4:25:55 GMT -8
Mens 1000m (2) Final A1. John-Henry Krueger 2. J.R. Celski 3. Aaron Tran 4. Thomas Insuk Hong 5. Keith Carroll, Jr Men's 1000m (2) Final B6. Cole Krueger 7. Ryan Pivirotto pbs.twimg.com/media/CQfur44UAAEjCeU.jpg
|
|