|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 14:37:40 GMT -8
All 3 of USA's men advanced!
Mens 1000M(2) Prelims
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 412 CHEN Dequan CHN 1:29.670 Q 2 1 419 CROLET Thibault FRA 1:29.825 Q 3 2 441 VISCARDI Davide ITA 1:30.081 q 4 4 402 HENRY Nathaniel AUS 1:30.391 Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 458 SEO Yi Ra KOR 1:28.068 Q 2 3 473 ZAKHAROV Ruslan RUS 1:28.291 Q 3 1 451 SULEYMENOV Kuandyk KAZ 1:30.048 q 4 4 475 EREN Menderes TUR 1:30.307 Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 429 WHELBOURNE Jack GBR 1:32.446 Q 2 3 485 YOO Soo An USA 1:32.994 Q 3 2 467 GRYCNER Rafal POL 1:34.936 4 1 452 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 1:41.765 Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 444 SAITO Kei JPN 1:27.404 Q 2 1 437 CONFORTOLA Yuri ITA 1:27.487 Q 3 2 430 BURJAN Csaba HUN 1:27.681 q 4 3 476 ILTIR Serdar TUR 1:29.168 Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 481 KRUEGER Cole USA 1:25.532 Q 2 1 443 OGURO Yoshiaki JPN 1:25.655 Q 3 3 460 PUKITIS Roberto LAT 1:25.819 q 4 2 427 SIMMS Billy GBR 1:29.563 Heat 6 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 470 GRIGOREV Vladimir RUS 1:26.679 Q 2 1 406 BASTILLE Guillaume CAN 1:26.771 Q 3 2 421 JEANNE Vincent FRA 1:26.885 q 4 4 465 PRINSEN Mark NED 1:28.868 5 5 478 YARDIMCI Firat TUR no time Heat 7 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 411 HAMELIN Charles CAN 1:29.249 Q 2 3 423 NAVARRO Tristan FRA 1:29.621 Q 3 4 462 DE LAAT Itzhak NED 1:29.854 q 4 1 434 VARNYU Alex HUN 1:31.722 5 5 424 CHEETHAM Joshua GBR no time Heat 8 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 469 ELISTRATOV Semen RUS 1:26.821 Q 2 1 409 GAUTHIER Yoan CAN 1:27.039 Q 3 3 456 LEE Jung-Su KOR 2:02.486 ADV PEN 4 447 YOKOYAMA Hiroki JPN PEN Heat 9 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 459 SIN Da Woon KOR 1:26.130 Q 2 1 463 HAKKENBERG Koen NED 1:29.105 Q PEN 4 416 XU Hongzhi CHN PEN Heat 10 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 414 SHI Jingnan CHN 1:27.417 Q 2 4 483 PIVIROTTO Ryan USA 1:27.611 Q 3 1 440 RODIGARI Nicola ITA 1:27.963 q 4 2 404 LAZENBY Armstrong AUS no time Top 2 Skaters from each heat and the next 8 fastest thirds qualify for Heats. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 15:18:21 GMT -8
Jessica fell and finished 4th, so all of our ladies will be in the Reps
Ladies 500M Heats
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 311 LIN Yue CHN 44.406 Q 2 4 330 KIKUCHI Sumire JPN 45.761 Q 3 3 350 WOJCIK Marta POL 52.722 4 2 362 SMITH Jessica USA no time 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 307 ST-GELAIS Marianne CAN 43.148 Q 2 3 348 MALISZEWSKA Patrycja POL 43.553 Q 3 4 317 PIERRON Veronique FRA 43.645 q 4 2 328 VIVIANI Elena ITA 43.676 Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 339 JEON Ji-Soo KOR 43.216 Q 2 2 353 PROSVIRNOVA Sofia RUS 43.318 Q 3 4 319 GILMARTIN Charlotte GBR 44.649 q 4 3 313 WANG Xue CHN no time Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 308 FAN Kexin CHN 43.076 Q 2 2 343 SEREIKAITE Agne LTU 43.587 Q 3 4 306 SHMYR Courtney CAN 44.318 q 4 3 321 KESZLER Andrea HUN 44.639 Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 323 FONTANA Arianna ITA 43.586 Q 2 2 352 MALAGICH Emina RUS 44.077 Q 3 4 344 DE VRIES Rianne NED 44.507 q 4 3 335 KRESTOVA Anastassiya KAZ 44.680 Top 2 Skaters from each heat and the next 4 fastest thirds qualify for Quarterfinals. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.
|
|
|
Post by Joyce on Nov 7, 2014 15:20:37 GMT -8
Lori - not sure if this question was already addressed, but is the result of "No Time" the same as a DNF? Seeing quite a few "no time" on the blinking #'s site.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 15:22:38 GMT -8
John Henry advances!
Mens 500M Heats
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 410 GIRARD Samuel CAN 41.261 Q 2 2 420 FAUCONNET Thibaut FRA 41.391 Q 3 4 461 BREEUWSMA Daan NED 41.484 q 4 3 472 SHASHIN Kirill RUS no time Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 464 KNEGT Sjinkie NED 41.475 Q 2 1 457 PARK Se Yeong KOR 41.502 Q 3 3 425 ELEY Jon GBR 41.806 ADV PEN 2 432 LIU SHAOLIN Sandor HUN PEN Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 471 MIGUNOV Dmitry RUS 41.203 Q 2 2 413 HAN Tianyu CHN 41.237 Q 3 4 433 LIU Shaoang HUN 41.542 4 3 442 MURATAKE Hironobu JPN 41.935 Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 453 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 41.842 Q 2 3 417 YU Jiyang CHN 41.857 Q 3 2 454 HAN Seungsoo KOR 41.869 4 4 401 BODA Pierre AUS 1:09.475 Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 466 VAN DER WART Freek NED 41.500 Q 2 3 446 SAKAZUME Ryosuke JPN 41.596 Q 3 4 448 AZHGALIYEV Abzal KAZ 41.723 4 1 455 KWAK Yoon-Gy KOR no time Heat 6 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 468 AN Victor RUS 40.959 Q 2 1 482 KRUEGER John-Henry USA 41.022 Q 3 4 435 BYKANOV Vladislav ISR 41.436 q 4 3 415 WU Dajing CHN 41.582 5 5 428 STANLEY Paul GBR 42.026 Top 2 Skaters from each heat and the next 2 fastest thirds qualify for Quarterfinals. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 15:25:40 GMT -8
Lori - not sure if this question was already addressed, but is the result of "No Time" the same as a DNF? Seeing quite a few "no time" on the blinking #'s site. Everyone has finished their races - i think they're getting "no time" if they've gotten more than 2 laps behind the pack, most likely because of a fall.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 15:42:24 GMT -8
Emily finished third but was advanced on a penalty to another skater. Jackie Chen also advances after finishing second.
Ladies 1000M(2) Heats
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 312 TAO Jiaying CHN 1:31.733 Q 2 4 305 MALTAIS Valérie CAN 1:31.893 Q 3 3 345 VAN RUIJVEN Lara NED 1:32.522 4 2 354 STRELKOVA Ekaterina RUS 1:33.364 Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 342 SHIM Suk Hee KOR 1:31.345 Q 2 2 301 LOCKETT Deanna AUS 1:31.392 Q 3 3 331 KIKUCHI Yuki JPN 1:33.116 4 4 337 TIKHONOVA Olga KAZ no time Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 341 LEE Eun-Byul KOR 1:31.264 Q 2 2 302 BOUTIN Kim CAN 1:31.375 Q 3 3 361 SCOTT Emily USA 1:31.463 PEN 4 355 ZAKHAROVA Evgeniya RUS PEN Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 318 CHRISTIE Elise GBR 1:37.762 Q 2 3 304 GERVAIS Joanie CAN 1:37.920 Q 3 4 320 HEIDUM Bernadett HUN 1:38.288 4 1 316 MONVOISIN Aurélie FRA 1:38.359 Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 340 KIM Alang KOR 2 324 PERETTI Lucia ITA 3 309 GUO Yihan CHN 4 357 CHEN Jacqueline USA Top 2 Skaters from each heat and the next 4 fastest thirds qualify for Quarterfinals. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.
|
|
|
Post by Joyce on Nov 7, 2014 15:48:05 GMT -8
Thanks Lori, saw "no time" for several skaters, but when I saw it for Jessica and YoonGy I was wondering as they rarely, if ever, fall.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 16:03:44 GMT -8
Ryan advances after a penalty on the Canadian skater - but both Cole and Soo An incurred penalties.
Mens 1000M (2) Heats
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 412 CHEN Dequan CHN 1:27.590 Q 2 1 444 SAITO Kei JPN 1:27.955 Q 3 4 419 CROLET Thibault FRA 1:28.030 4 2 440 RODIGARI Nicola ITA 1:28.930 Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 414 SHI Jingnan CHN 1:28.741 Q 2 3 429 WHELBOURNE Jack GBR 1:29.109 Q 3 2 430 BURJAN Csaba HUN 1:29.384 PEN 4 485 YOO Soo An USA PEN Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 459 SIN Da Woon KOR 1:25.717 Q 2 4 462 DE LAAT Itzhak NED 1:26.719 Q 3 3 483 PIVIROTTO Ryan USA 1:28.731 ADV PEN 2 409 GAUTHIER Yoan CAN PEN Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 437 CONFORTOLA Yuri ITA 1:26.833 Q 2 4 451 SULEYMENOV Kuandyk KAZ 1:27.370 Q 3 3 473 ZAKHAROV Ruslan RUS 1:29.808 ADV 4 5 456 LEE Jung-Su KOR 1:46.974 PEN 1 481 KRUEGER Cole. USA. PEN Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 470 GRIGOREV Vladimir RUS 1:26.564 Q 2 2 406 BASTILLE Guillaume CAN 1:26.963 Q 3 4 441 VISCARDI Davide ITA 1:27.827 4 3 463 HAKKENBERG Koen NED 1:27.875 Heat 6 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 411 HAMELIN Charles CAN 1:27.332 Q 2 3 458 SEO Yi Ra KOR 1:27.411 Q 3 2 421 JEANNE Vincent FRA 1:27.663 4 1 460 PUKITIS Roberto LAT 1:28.494 Heat 7 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 469 ELISTRATOV Semen RUS 1:29.208 Q 2 1 443 OGURO Yoshiaki JPN 1:29.819 Q 3 4 423 NAVARRO Tristan FRA 1:29.902 4 3 449 KAZHGALI Nurtilek KAZ 1:30.428 Top 2 Skaters from each heat qualify for Quarterfinals. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 16:40:51 GMT -8
Relays up next - if they can find Team France...
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 16:41:51 GMT -8
Thanks Lori, saw "no time" for several skaters, but when I saw it for Jessica and YoonGy I was wondering as they rarely, if ever, fall. Yes, they did both fall!
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 16:55:45 GMT -8
Skating for USA ladies we'll have Emily, Jessica, Kimi & Katy...
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 17:03:29 GMT -8
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 17:16:21 GMT -8
For the USA men we have John Henry, Cole, Keith and Ryan against Italy and France.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 17:22:43 GMT -8
USA and Italy advance in their heat!
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Nov 7, 2014 17:52:37 GMT -8
|
|