Kyle advances!
Travis doesn't
Eddy - PEN
MEN'S 1000mHeat 1 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 188 GRIGOREV Vladimir RUS 1:33.176 Q
2 2 114 COURNOYER Charle CAN 1:33.262 Q
3 4 204 JAYNER Travis USA 1:33.325 4 1 155 VISCARDI Davide ITA 1:34.381
5 5 128 LOPEZ Jonathan ESP 1:37.963
Heat 2 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 5 122 LIANG Wenhao CHN 1:26.855 Q
2 3 148 LIU SHAOLIN Sandor HUN 1:27.048 Q
3 1 199 LIFYRENKO Serhiy UKR 1:27.950 q
4 4 105 VOSTE Mathias BEL 1:28.027
5 2 157 DOTTI Tommaso ITA 1:48.248
Heat 3 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 175 LEE Han-Bin KOR 1:28.011 Q
2 4 158 SAKAZUME Ryosuke JPN 1:28.137 Q
3 2 186 RZEMIENIECKI Dawid POL 1:28.472
4 5 143 KAUFMANN-LUDWIG Jonas GER 1:29.386
5 1 101 CHAVES Federico ARG 1:40.652
Heat 4 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 124 WU Dajing CHN 1:31.940 Q
2 1 161 UEMURA Daisuke JPN 1:32.178 Q
3 3 104 LAZENBY Armstrong AUS 1:32.484
4 4 108 RYZHOU Yauheni BLR 1:33.380
Heat 5 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 171 NOH Jinkyu KOR 1:27.786 Q
2 3 189 KOZULIN Evgenii RUS 1:27.867 Q
3 5 153 LOBELLO Anthony ITA 1:28.763
4 4 146 OLAH Bence HUN 1:28.924
PEN 1 132 MASSON Jeremy FRA PEN
Heat 6 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 178 KERSTHOLT Niels NED 1:28.216 Q
2 3 162 OGURO Yoshiaki JPN 1:28.412 Q
3 5 165 SULTANGALIYEV Artur KAZ 1:29.064
4 4 200 POLTAVETS Dmytro UKR 1:29.384
PEN 1 172 KIM Yun-Jae KOR PEN
Heat 7 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 141 SEIFERT Robert GER 1:30.546 Q
2 5 177 VAN DER WART Freek NED 1:30.613 Q
3 1 167 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 1:32.048
4 4 137 WHELBOURNE Jack GBR 2:10.616 ADV
PEN 3 202 ALVAREZ Eduardo USA PEN Heat 8 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 1 190 AN Victor RUS 1:30.097 Q
2 3 138 ELEY Jon GBR 1:30.130 Q
3 4 198 GUTENOV Ievgen UKR 1:30.618
4 2 134 JEANNE Vincent FRA 1:30.672
5 5 187 JAWORSKI Jakub POL 1:33.014
Heat 9 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 113 JEAN Olivier CAN 1:32.311 Q
2 5 126 LOUDIN Vojtech CZE 1:32.487 Q
3 4 110 TSANKOV Tsvetan BUL 1:33.691 ADV
4 2 182 SKJELLERUP Blake NZL 1:36.822
PEN 1 183 KLOSINSKI Sebastian POL PEN
Heat 10 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 4 123 YU Jiyang CHN 1:27.860 Q
2 2 152 BYKANOV Vladislav ISR 1:28.114 Q
3 1 203 CARR Kyle USA 1:28.271 q4 3 166 AZHGALIYEV Abzal KAZ 1:29.160
Heat 11 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 5 115 GILDAY Michael CAN 1:28.251 Q
2 3 135 STANLEY Paul GBR 1:28.703 Q
3 1 149 BERES Bence HUN 1:29.514
4 4 111 YORDANOV Asen BUL 1:37.039
PEN 2 176 BREEUWSMA Daan NED PEN
Top 2 Skaters from each heat and the next 2 fastest thirds qualify for Heats. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.