WORLD JR CHAMPIONSHIPS - COURMAYEUR, ITALY (February 25-27, 2011)PARTICIPANTS:Lexi Burkholder; Katy Ralston; Rachel Stewart; Kendal Pumphrey
John-Henry Krueger; James Rodowsky; Cole Krueger; Adam Callister
Complete results can be found at:www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Results.aspx?evt=11210300000008SUMMARY OF RESULTS:USA 'MEDAL HAUL':No medals this time – but ‘just wait till next year!’
------------------------------------------------------
MEDALISTS:LADIESOverall:
Gold: CHEON Hee Jung, Korea
Silver: AHN Se Jung, Korea
Bronze: VALCEPINA Martina, Italy
1500M:
Gold: CHEON Hee Jung, Korea
Silver: AHN Se Jung, Korea
Bronze: LIN Meng, China
500M:
Gold: VALCEPINA Martina, Italy
Silver: VAN RUIJVEN Lara, Netherlands
Bronze: LIN Meng, China
1000M:
Gold: AHN Se Jung, Korea
Silver: NOH Do Hee, Korea
Bronze: XIAO Han, China
1500M SuperFinal:
Gold: CHEON Hee Jung, Korea
Silver: NOH Do Hee, Korea
Bronze: AHN Se Jung, Korea
3000M Relay:
Gold: ITALY
Silver: CANADA
Bronze: CHINA
MENOverall:
Gold: SEO Yi Ra, Korea
Silver: WHELBOURNE Jack, Great Britain
Bronze: WU Dajing, China
1500M:
Gold: SEO Yi Ra, Korea
Silver: WHELBOURNE Jack, Great Britain
Bronze: LEE Hyo Been, Korea
500M:
Gold: LIU Songbo, China
Silver: WU Dajing, China
Bronze: No bronze awarded due to penalties
1000M:
Gold: WHELBOURNE Jack, Great Britain
Silver: SEO Yi Ra, Korea
Bronze: SHI Jingnan, China
1500M SuperFinal:
Gold: SEO Yi Ra, Korea
Silver: WHELBOURNE Jack, Great Britain
Bronze: SHI Jingnan, China
3000M Relay:
Gold: FRANCE
Silver: JAPAN
Bronze: CANADA
--------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS:HOW DID OUR USA SKATERS DO?The list below will tell you how far each of our USA skaters made it in each event.
PEN = Penalty (formerly DQ); DNF = Did Not Finish; DNS = Did Not Skate; q = Qualified (Fastest 3rds); ADV = Advanced
LADIES:BURKHOLDER, Lexi
1500M – Heats (3rd); QF (4th)
500M – Prelims (3rd)
1000M – Prelims (3rd)
1500M SuperFinal - Did not qualify to skate
3000M Relay – Heats (2nd); Semis (4th)
PUMPHREY, Kendal (Available For Relay Only)
3000M Relay – Heats (2nd); Semis (4th)
RALSTON, Katy
1500M – Heats (2nd); QF (4th)
500M – Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (4th)
1000M – Prelims (2nd); Heats (4th)
1500M SuperFinal – Did not qualify to skate
3000M Relay – Heats (2nd); Semis (4th)
STEWART, Rachel
1500M – Heats (2nd); QF (3rd); SF (5th)
500M – Prelims (3rd)
1000M – Prelims (3rd)
1500M SuperFinal - Did not qualify to skate
3000M Relay – Heats (2nd); Semis (4th)
MEN:CALLISTER, Adam (Available For Relay Only)
3000M Relay – Heats (2nd); SF (4th)
KRUEGER, Cole
1500M – Heats (3rd-q); QF (3rd); SF (5th)
500M – Prelims (1st); Heats (4th)
1000M – Prelims (2nd); Heats (3rd)
1500M SuperFinal - Did not qualify to skate
3000M Relay – Heats (2nd); SF (4th)
KRUEGER, John-Henry
1500M – Heats (3rd - q); QF (PEN)
500M – Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (4th)
1000M – Prelims (2nd); Heats (3rd)
1500M Superfinal - Did not qualify to skate
3000M Relay – Heats (2nd); SF (4th)
RODOWSKY, James
1500M – Heats (3rd - q); QF (4th)
500M – Prelims (2nd); Heats (3rd)
1000M – Prelims (3rd); Heats (4th)
1500M Superfinal - Did not qualify to skate
3000M Relay – Heats (2nd); SF (4th)