WORLD CUP 2, Seoul, Korea (Sept 24-27, 2009)PARTICIPANTS:Allison Baver; Kimberly Derrick; Alyson Dudek; Lana Gehring; Katherine Reutter; Jessica Smith
Simon Cho; Travis Jayner; Anthony Lobello; Jordan Malone; Apolo Ohno; Jeff Simon
Complete results can be found at:www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Results.aspx?evt=11210200000004 OR
www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Data/PDFs/WC0910KOR.pdfSUMMARY OF RESULTS:USA 'MEDAL HAUL':Silver: Jordan Malone – 1000M
------------------------------------------------------
MEDALISTS:LADIES1500M:
Gold: LEE Eun-Byul, Korea
Silver: SUN LinLin, China
Bronze: ZHOU Yang, China
500M:
Gold: WANG Meng, China
Silver: ZHAO Nannan, China
Bronze: ROBERGE Kalyna, Canada
1000M:
Gold: CHO Ha-Ri, China
Silver: WANG Meng, China
Bronze: PARK Seung-Hi, Korea
3000M Relay:
Gold: CHINA
Silver: JAPAN
Bronze: CANADA
MEN1500M:
Gold: LEE Ho-Suk, Korea
Silver: LEE Jung-Su, Korea
Bronze: KIM Seoung II, Korea
500M:
Gold: HAMELIN, Charles, Canada
Silver: HAN Jialiang, China
Bronze: LEE Ho-Suk, Korea
1000M:
Gold: LEE Ho-Suk, Korea
Silver:
MALONE Jordan, USABronze: KWAK Yoon-Gy, Korea
5000M Relay:
Gold: KOREA
Silver: CANADA
Bronze: CHINA
--------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS:HOW DID OUR USA SKATERS DO?The list below will tell you how far each of our USA skaters made it in each event.
DQ = Disqualified; DNF = Did Not Finish; DNS = Did Not Skate; q = Qualified (Fastest 3rds); ADV = Advanced; QF = Quarterfinals; SF = Semifinals
Not Entered = In World Cup competiton, only 3 skaters from a country can be entered in each event.
LADIES:BAVER, Allison
1500M - Heats (2nd); QF (1st); SF (3rd); Final B (4th)
500M - Not Entered
1000M – Pre-Prelims (2nd); Prelims (2nd); Heats (3rd - q); QF (4th)
3000M Relay -
MADE IT TO FINAL – (4th - See Below)
DERRICK, Kimberly
1500M – Heats (1st); QF (2nd); SF (4th); Final B (3rd)
500M - Not Entered
1000M – Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (2nd); QF (4th)
3000M Relay -
MADE IT TO FINAL – (4th - See Below)
DUDEK, Alyson
1500M – Not Entered
500M – Pre-Prelims (1st); Prelim's (2nd); Heats (2nd); QF (2nd); SF (4th); Final B (2nd)
1000M - Not Entered
3000M Relay -
MADE IT TO FINAL – (4th - See Below)
GEHRING, Lana
1500M – Not Entered
500M – Pre-Prelims (1st); Prelim's (2nd); Heats (3rd)
1000M - Not Entered
3000M Relay -
MADE IT TO FINAL – (4th - See Below)
REUTTER, Katherine
1500M –
MADE IT TO FINAL; Heats (1st); QF (2nd); SF (2nd); Final A (6th)
500M – Not Entered
1000M – Pre-Prelims – (2nd); Prelim's (1st); Heats (2nd); QF (2nd); SF (3rd); Final B (1st)
3000M Relay -
MADE IT TO FINAL – (4th - See Below)
SMITH, Jessica
1500M - Not Entered
500M – Pre-Prelims (2nd); Prelims (4th)
1000M – Not Entered
3000M Relay -
MADE IT TO FINAL – (4th - See Below)
3000M RELAY:
MADE IT TO FINAL A – 4th
Quarterfinals (1st) - Baver; Derrick; Dudek; Gehring
Semifinals (1st) – Baver; Derrick; Reutter; Smith
Final A (4th) - Baver; Derrick; Dudek; Reutter
MEN:CHO, SIMON
1500M – Not Entered
500M –
MADE IT TO FINAL; Pre-Prelims (1st); Prelims (2nd); Heats (1st); QF (4th - ADV); SF (2nd); Final A (4th)
1000M – Not Entered
5000M Relay – B Final (1st) (See Below)
JAYNER, Travis
1500M – Not Entered
500M – Not Entered
1000M – Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (2nd); QF (2nd); SF (5th)
5000M Relay - B Final (1st) (See Below)
LOBELLO, Anthony
1500M – Not Entered
500M – Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (1st); QF (3rd)
1000M – Pre-Prelims (2nd); Prelims (2nd); Heats (2nd); QF (2nd); SF (4th); Final B (4th)
5000M Relay – B Final (1st) (See Below)
MALONE, Jordan
1500M – Prelims (1st); Heats (1st); QF (3rd - Q); SF (4th); Final B (1st)
500M – Not Entered
1000M –
SILVER MEDAL; Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (1st); QF (1st); SF (2nd); Final A (2nd)
5000M Relay - B Final (1st) (See Below)
OHNO, Apolo
1500M –
MADE IT TO FINAL; Prelims (1st); Heats (1st); QF (1st); SF (2nd); Final A (4th)
500M - Not Entered
1000M – Not Entered
5000M Relay - B Final (1st) (See Below)
SIMON, Jeff
1500M –
MADE IT TO FINAL; Prelims (1st) Heats (1st); QF (1st); SF (5th - ADV); Final A (5th)
500M – Pre-Prelims (1st); Prelims (1st); Heats (1st); QF (3rd)
1000M - Not Entered
5000M Relay – B Final (1st) (See Below)
5000M RELAY:
Heats (2nd) - Cho; Jayner; Malone; Ohno
Quarterfinals (2nd) – Cho; Jayner; Lobello; Ohno
Semifinals (3rd) – Cho; Jayner; Malone; Ohno
Final B (1st) - Cho; Jayner; Malone; Ohno