WORLD CUP 5, Sofia, Bulgaria (February 6-8, 2009)PARTICIPANTS:Allison Baver; Kimberly Derrick; Maria Garcia; Lana Gehring; Katherine Reutter; Jessica Smith; Ryan Bedford; JR Celski; Anthony Lobello; Jordan Malone; Jeff Simon
Complete results can be found at:www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Results.aspx?evt=11210100000028SUMMARY OF RESULTS:USA 'MEDAL HAUL':Silver: Jordan Malone - 1000M(2); Katherine Reutter - 1500M
Bronze: Kimberly Derrick - 1000M(2); Jeff Simon - 500M; Ladies' Relay Team
------------------------------------------------------
MEDALISTS:LADIES1500M:
Gold: JUNG Eun-Ju, Korea
Silver:
REUTTER Katherine, USABronze: ZHOU Yang, China
1000M(1):
Gold: WANG Meng, China
Silver: LIU Qiuhong, China
Bronze: ROBERGE Kalyna, Canada
500M:
Gold: GREGG Jessica, Canada
Silver: FONTANA Arianna, Italy
Bronze: MENG Xiaxue, China
1000M(2):
Gold: KIM Min-Jung, Korea
Silver: LIU Qiuhong, China
Bronze:
DERRICK Kimberly, USA3000M Relay:
Gold: CANADA
Silver: ITALY
Bronze:
USAMEN1500M:
Gold: LEE Ho-Suk, Korea
Silver: SUNG Si-Bak, Korea
Bronze: HAMELIN Charles, Canada
1000M(1):
Gold: KWAK Yoon-Gy, Korea
Silver: LEE Jung-Su, Korea
Bronze: TREMBLAY Francois-Louis, Canada
500M:
Gold: TREMBLAY Francois-Louis, Canada
Silver: ELEY, Jon, Great Britain
Bronze:
SIMON, Jeff, USA1000M(2):
Gold: LEE Ho-Suk, Korea
Silver: MALONE Jordan, USABronze: LEE Jung-Su, Korea
5000M Relay:
Gold: CANADA
Silver: KOREA
Bronze: CHINA
--------------------------------------------------------------
EXPANDED RESULTS:HOW DID OUR USA SKATERS DO?The list below will tell you how far each of our USA skaters made it in each event.
DQ = Disqualified; DNF = Did Not Finish; DNS = Did Not Skate
Not Entered = In World Cup competiton, only 3 skaters from a country can be entered in each event.
LADIES:BAVER, Allison
1500M - MADE IT TO THE FINAL Heats (2nd); Semifinals (2nd); Final (DNF)
NOTE: Sadly, Allison's DNF was due to a serious injury - she broke her leg and was unable to continue in the competition
1000M(1) - Not Entered
500M - Not Entered
1000M(2) - Prelim's (1st); Heats (3rd - advanced); DNS remainder of race due to earlier injury
3000M Relay - DNS due to earlier injury
DERRICK, Kimberly
1500M - Not Entered
1000M(1) -
MADE IT TO FINAL Prelim's (2nd); Heats (3rd - qualified); Quarters (1st); Semis (1st); Final A (4th)
500M - Not Entered
1000M(2) -
BRONZE MEDAL Prelims (1st); Heats (1st); Quarters (2nd); Semis (2nd); Final A (3rd)
3000M Relay -
BRONZE MEDAL (see below)
GARCIA, Maria
1500M - Not Entered
1000M(1) - Prelim's (4th); Rep Heats (3rd - qualified); Rep Quarters (2nd); Rep Semis (3rd)
500M - Prelim's (3rd - qualified); Heats (3rd); Rep Quarters (1st); Rep Semis (3rd)
1000M(2) - Not Entered
3000M Relay - Not Entered
GEHRING, Lana
1500M - Not Entered
1000M(1) - Prelim's (2nd); Heats (1st); Quarters (2nd); Semis (3rd); Final B (3rd)
500M - Prelim's (1st); Heats (1st); Quarterfinals (3rd)
1000M(2) - Not Entered
3000M Relay -
BRONZE MEDAL (see below)
REUTTER, Katherine
1500M -
SILVER MEDAL Heats (1st); Semifinals (2nd); Final A (2nd)
1000M(1) - Not Entered
500M - Not Entered
1000M(2) - Prelim's (1st); Heats (1st); Quarterfinals (2nd); Semis (4th); Final B (3rd)
3000M Relay -
BRONZE MEDAL (see below)
SMITH, Jessica
1500M - Heats (1st); Semifinals (3rd); Final B (1st)
1000M(1) - Not Entered
500M - Prelim's (2nd); Heats (2nd); Quarterfinals (4th)
1000M(2) - Not Entered
3000M Relay -
BRONZE MEDAL (see below)
3000M RELAY:
BRONZE MEDALQuarters (1st) - Derrick; Gehring; Reutter; Smith
Semifinals (1st) - Derrick; Gehring; Reutter; Smith
Final A (3rd) - Derrick; Gehring; Reutter; Smith
MEN:BEDFORD, Ryan
1500M - Heats (DQ)
1000M(1) - Not Entered
500M - Not Entered
1000M(2) - Prelim's (2nd); Heats (1st); Quarters (DQ)
5000M Relay - Team was DQ'd in Semis (see below)
CELSKI, J.R.
1500M - Heats (2nd); Semifinals (DNS)
1000M(1) - Not Entered
500M - Not Entered
1000M(2) - Prelim's (1st); Heats (2nd); Quarters (DNS)
5000M Relay - Team was DQ'd in Semis (see below)
JAYNER, Travis
1500M - Not Entered
1000M(1) - Prelim's (2nd); Heats (2nd); Quarters (2nd); Semis (4th); Final B (2nd)
500M - Prelim's (2nd); Heats (2nd); Quarters (2nd); Semifinals (4th); Final B (2nd)
1000M(2) - Not entered
5000M Relay - Team was DQ'd in Semis (see below)
LOBELLO, Anthony
1500M - Not Entered
1000M(1) - Prelim's (2nd); Heats (3rd); Rep Heats (1st); Rep Quarters (DQ)
500M - Prelim's (2nd); Heats (3rd); Rep Heats (1st); Rep Quarters (1st); Rep Semis (1st); Rep Final A (1st); Quarters (4th)
1000M(2) - Not Entered
5000M Relay - Team was DQ'd in Semis (see below)
MALONE, Jordan
1500M - Not Entered
1000M(1) - Prelim's (DQ)
500M - Not Entered
1000M(2) -
SILVER MEDAL Prelim's (2nd); Heats (1st); Quarters (1st); Semis (1st); Final A (2nd)
5000M Relay - Team was DQ'd in Semis (see below)
SIMON, Jeff
1500M - Heats (1st); Semifinals (3rd - advanced); Finals (8th - his time indicates a possible fall)
1000M(1) - Not Entered
500M -
BRONZE MEDAL Prelim's (2nd); Heats (2nd); Quarters (3rd - advanced); Semis (2nd); Final A (3rd)
1000M(2) - Not Entered
5000M Relay - Team was DQ'd in Semis (see below)
5000M RELAY:
Quarters (2nd) - Celski; Jayner; Malone; Simon
Semifinals (DQ) - Bedford; Malone; Lobello; Simon