|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 7:21:41 GMT -8
In the Ladies 3000M Relay Semifinals, USA finished 4th and will go to the B Final against Canada, Japan and Italy. It'll be Korea, Russia, China and Hungary in the A Final.
Ladies 3000M Relay Semifinals
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Relay Team # Name ISU Member Results Qual. 1 4 LEE Eun-ByulNOH Do HeeSHIM Suk HeeCHOI Minjeong 306 KOREA KOR 4:16.459 QA 2 3 MALAGICH EminaSTRELKOVA EkaterinaPROSVIRNOVA SofiaKONSTANTINOVA Ekaterina 307 RUSSIA RUS 4:16.771 QA 3 2 ST-GELAIS MarianneBRADETTE KasandraBOUTIN KimGERVAIS Joanie 301 CANADA CAN 4:17.512 QB 4 1 SMITH JessicaRALSTON KatherineFREDERICK TamaraGOETZ Kimberly 308 UNITED STATES USA 4:24.408 QB
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Relay Team # Name ISU Member Results Qual. 1 2 LIU YangFAN KexinLIN YueLI Hongshuang 302 CHINA CHN 4:18.397 QA 2 1 HEIDUM BernadettKESZLER AndreaBACSKAI Sara LucaJASZAPATI Petra 303 HUNGARY HUN 4:21.306 QA 3 4 NANRI TokoYAMAURA MiwakoKOIKE YunaMIZUNO Ayame 305 JAPAN JPN 4:25.080 QB 4 3 PERETTI LuciaVIVIANI ElenaVALCEPINA AriannaTOMBOLATO Federica 304 ITALY ITA 4:34.965 QB
Top 2 Relays from each heat qualify for Final A. Relays ranked 3 and 4 qualify for Final B.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 7:25:42 GMT -8
In the Mens 5000M Relay, it'll be Netherlands, Canada, Korea & China in the A Final... Hungary, Japan, Kazakhstan and Australia in the B Final.
Mens 5000M Relay Semifinals (no USA skaters)
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Relay Team # Name ISU Member Results Qual. 1 1 BREEUWSMA DaanVAN DER WART FreekKNEGT SjinkieSNELLINK Adwin 410 NETHERLANDS NED 6:51.676 QA 2 2 HAMELIN FrancoisHAMELIN CharlesDUFFY PatrickGIRARD Samuel 402 CANADA CAN 6:51.831 QA 3 3 KNOCH ViktorBERES BenceLIU Shaolin SandorLIU Shaoang 405 HUNGARY HUN 6:51.899 QB 4 4 IWASA DanKIKUCHI KotaKIKUCHI TeppeiTOYOFUKU Rei 407 JAPAN JPN 7:05.935 QB
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Relay Team # Name ISU Member Results Qual. 1 2 PARK Se YeongSEO Yi RaSIN Da WoonHAN Seungsoo 409 KOREA KOR 6:55.692 QA 2 1 WU DajingCHEN DequanXU HongzhiCHEN Guang 403 CHINA CHN 6:56.778 QA 3 3 ZHUMAGAZIYEV NurbergenAZHGALIYEV AbzalNIKISHA DenisZHAXYBAYEV Mersaid 408 KAZAKHSTAN KAZ 7:01.431 QB 4 4 BODA PierreHENRY NathanielLAZENBY ArmstrongBRYANT Alex 401 AUSTRALIA AUS 7:12.696 QB
Top 2 Relays from each heat qualify for Final A. Relays ranked 3 and 4 qualify for Final B.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 7:30:53 GMT -8
That's all for Day 2... World Cup 4 continues TONIGHT (Saturday - into Sunday morning)! Time Conversion: SEOUL IS 14 HOURS AHEAD OF EASTERN TIME, 17 HOURS AHEAD OF PACIFIC TIME After time conversion: Repechages - SATURDAY NIGHT 9:30PM Eastern, 6:30PM Pacific Coverage is data-only (blinking numbers): www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Look for the LIVE button in the menu when they are actively competing. Medal Rounds (Men's & Ladies 500M, Mens 3000M, Ladies 1500M, & Relay Finals) - SATURDAY MORNING 1:02AM Eastern, FRIDAY NIGHT 10:02PM Pacific There are 2 options for live video feed: Option 1: ISU Skating Channel (FREE, but generally blocked in the USA) livemanager.eurovision.edgesuite.net/isu/index.htmlOption 2: Ice Network (by subscription only, but you get all major international competitions for both Short Track and Long Track) web.icenetwork.com/schedule/This thread is open to both members and unregistered guests.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 21:37:42 GMT -8
The final day of World Cup 4 racing is well underway - in the Ladies 500M Rep Heats, both Jessica and Kimi advanced!
Ladies 500M Rep Heats
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 59 SMITH Jessica USA 45.327 Q 2 4 40 LEE Eun-Byul KOR 47.097 Q 3 2 18 WANG Xinyue HKG 47.248 4 3 31 NAKANO Ayame JPN 47.375
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 17 WALTER Bianca GER 45.423 Q 2 2 53 SHISHKINA Yulia RUS 45.560 Q 3 3 33 YAMAURA Miwako JPN 46.727
Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 43 SEREIKAITE Agne LTU 44.986 Q 2 3 26 VALCEPINA Arianna ITA 45.130 Q 3 2 32 NANRI Toko JPN 45.434 q
Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 51 MALAGICH Emina RUS 45.503 Q 2 2 57 GOETZ Kimberly USA 45.626 Q 3 3 24 TOMBOLATO Federica ITA 45.785 q
Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 27 VIVIANI Elena ITA 46.825 Q 2 1 34 KRESTOVA Anastassiya KAZ 46.921 Q 3 3 19 BACSKAI Sara Luca HUN 1:03.218 DNS 4 44 CHIN Ashley Sook Hui MAS DNS
Top 2 Skaters from each heat and the next 2 fastest thirds qualify for Rep Quarterfinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 21:39:59 GMT -8
In the Mens 500M Rep Heats, both Keith and Ryan advanced!
Mens 500M Rep Heats
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 128 KNOCH Viktor HUN 41.997 Q 2 2 142 KIKUCHI Kota JPN 42.042 Q 3 3 123 KROEGER Torsten GER 43.266 4 4 168 JARDEN Christopher NZL 45.939
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 120 WHELBOURNE Jack GBR 42.812 Q 2 3 121 KAUFMANN-LUDWIG Leon GER 42.930 Q 3 2 103 HENRY Nathaniel AUS 43.113 4 4 175 NG Lucas SIN 44.907
Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 112 HAMELIN Francois CAN 42.196 Q 2 5 155 PARK Se Yeong KOR 42.316 Q 3 2 139 VISCARDI Davide ITA 42.485 4 3 143 KIKUCHI Teppei JPN 42.594 5 4 158 CHAN Vincent Wei Zhen MAS 1:03.846
Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 148 NIKISHA Denis KAZ 42.823 Q 2 1 186 PIVIROTTO Ryan USA 42.898 Q 3 3 122 KROEGER Hannes GER 43.169 4 4 126 TSANG Kei Wing Kelvin HKG 48.340
Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 183 CARROLL Keith USA 42.691 Q 2 4 133 BYKANOV Vladislav ISR 42.812 Q 3 2 102 BRYANT Alex AUS 43.025 4 3 167 CLAGUE Jason NZL 45.371
Heat 6 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 151 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 42.631 Q 2 3 169 AYRAPETYAN Denis RUS 43.052 Q 3 4 182 YETISKEN Necmettin Berk TUR 43.577 4 2 134 CASSINELLI Andrea ITA 57.855
Heat 7 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 152 HAN Seungsoo KOR 42.695 Q 2 2 138 RODIGARI Nicola ITA 43.899 Q 3 1 180 TANRIKULU Selim TUR 1:06.712 DNS 3 132 GITESH KARAMCHAND Vaidya IND DNS
Heat 8 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 146 AZHGALIYEV Abzal KAZ 43.533 Q 2 3 179 ILTIR Serdar TUR 44.734 Q 3 4 176 CAVALLI Jose SUI 44.892 DNS 2 106 RYZHOU Yauheni BLR DNS
Top 2 Skaters from each heat qualify for Rep Quarterfinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 21:42:48 GMT -8
The only USA skater in the Mens 3000M Rep Heats, Soo An Yoo, finished 5th and did not advance... Mens 3000M Rep HeatsHeat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 115 CHEN Guang CHN 4:51.097 Q 2 6 145 TOYOFUKU Rei JPN 4:51.751 Q 3 7 137 GURINI Massimo ITA 4:52.101 4 2 173 MYASNIKOV Dmitry RUS 4:56.784 5 4 161 DE LAAT Itzhak NED 4:59.787 6 10 181 YARDIMCI Firat TUR 5:02.886 7 8 127 BERES Bence HUN 5:08.986 8 1 163 PRINSEN Mark NED 5:25.717 9 5 140 AKIMOTO Kota JPN no time PEN 9 147 KAZHGALI Nurtilek KAZ PEN Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 113 PREUDHOMME William CAN 4:58.786 Q 2 6 174 STRELKOV Eduard RUS 4:59.617 Q 3 3 144 MATSUDAIRA Kazuya JPN 5:00.414 4 5 150 ZHAXYBAYEV Mersaid KAZ 5:01.121 5 8 187 YOO Soo An USA 5:01.515 6 2 164 SNELLINK Adwin NED 5:01.762 7 9 125 ZETZSCHE Daniel GER 5:06.074 8 10 177 EREN Inan TUR 5:06.305 9 7 178 EREN Menderes TUR 5:15.285 10 4 104 LAZENBY Armstrong AUS 5:44.426 Top 2 Skaters from each heat qualify for Semifinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 21:45:22 GMT -8
In the Ladies 500M Rep Quarterfinals, Jessica and Kimi finished 1st and 2nd, respectively and are still in the hunt!
Ladies 500M Rep Quarterfinals
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 43 SEREIKAITE Agne LTU 45.180 Q 2 4 53 SHISHKINA Yulia RUS 46.578 Q 3 3 32 NANRI Toko JPN 46.632 4 2 26 VALCEPINA Arianna ITA no time
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 51 MALAGICH Emina RUS 45.262 Q 2 3 57 GOETZ Kimberly USA 45.391 Q 3 1 17 WALTER Bianca GER 45.508 q 4 4 24 TOMBOLATO Federica ITA 45.981
Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 59 SMITH Jessica USA 45.512 Q 2 2 27 VIVIANI Elena ITA 45.644 Q 3 4 40 LEE Eun-Byul KOR 46.106 q PEN 3 34 KRESTOVA Anastassiya KAZ PEN
Top 2 Skaters from each heat and the next 2 fastest thirds qualify for Rep Semifinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 21:48:27 GMT -8
In the Mens 500M Rep Quarterfinals, both Keith and Ryan were eliminated...
Mens 500M Rep Quarterfinals
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 151 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 42.720 Q 2 2 120 WHELBOURNE Jack GBR 43.063 Q 3 4 169 AYRAPETYAN Denis RUS 43.160 4 3 186 PIVIROTTO Ryan USA 43.182
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 133 BYKANOV Vladislav ISR 42.981 Q 2 2 152 HAN Seungsoo KOR 43.126 Q 3 1 183 CARROLL Keith USA 43.891 4 4 121 KAUFMANN-LUDWIG Leon GER 1:17.769
Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 128 KNOCH Viktor HUN 42.083 Q 2 3 146 AZHGALIYEV Abzal KAZ 42.340 Q 3 2 142 KIKUCHI Kota JPN 42.374 4 4 179 ILTIR Serdar TUR 45.041
Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 112 HAMELIN Francois CAN 42.179 Q 2 3 148 NIKISHA Denis KAZ 43.022 Q 3 4 138 RODIGARI Nicola ITA 43.667 4 2 155 PARK Se Yeong KOR 1:16.761
Top 2 Skaters from each heat qualify for Rep Semifinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 21:51:18 GMT -8
In the Ladies 1500M Rep Semifinals, both Tamara and Katy were eliminated...
Ladies 1500M Rep Semifinals
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 37 CHOI Minjeong KOR 2:34.389 Q 2 3 5 GERVAIS Joanie CAN 2:34.959 3 1 56 FREDERICK Tamara USA 2:37.720 4 2 25 TOTA Ylenia ITA 2:38.065
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 50 KONSTANTINOVA Ekaterina RUS 2:29.761 Q 2 4 23 PERETTI Lucia ITA 2:30.138 q 3 2 28 KITA Mirai JPN 2:32.683 4 5 16 SEIDEL Anna GER 2:47.962 5 3 58 RALSTON Katherine USA no time
Top 1 Skater from each heat and the next 1 fastest second place qualify for Semifinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 21:57:38 GMT -8
In the 500M, Jessica makes it out of the Repechages! But Kimi finished 3rd and will not advance.
Ladies 500M Rep Semifinals
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 43 SEREIKAITE Agne LTU 44.518 Q 2 3 27 VIVIANI Elena ITA 44.711 3 2 57 GOETZ Kimberly USA 44.883 4 4 40 LEE Eun-Byul KOR 45.070
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 59 SMITH Jessica USA 45.060 Q 2 1 51 MALAGICH Emina RUS 45.144 3 4 53 SHISHKINA Yulia RUS 45.254 4 2 17 WALTER Bianca GER 45.402
Top 1 Skater from each heat qualify for Quarterfinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 21:59:28 GMT -8
Mens 500M Rep Semifinals (no USA skaters)
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 112 HAMELIN Francois CAN 42.406 Q 2 4 152 HAN Seungsoo KOR 42.440 3 2 151 ZHUMAGAZIYEV Nurbergen KAZ 42.894 4 3 120 WHELBOURNE Jack GBR 42.932
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 128 KNOCH Viktor HUN 42.019 Q 2 4 148 NIKISHA Denis KAZ 42.247 3 2 146 AZHGALIYEV Abzal KAZ 42.596 4 3 133 BYKANOV Vladislav ISR 1:23.370
Top 1 Skater from each heat qualify for Quarterfinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 22:13:00 GMT -8
Nobody left in the Ladies 500M for USA Ladies 500M QuarterfinalsHeat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 52 PROSVIRNOVA Sofia RUS 44.488 Q 2 3 13 LIU Yang CHN 44.554 Q 3 1 39 KIM Alang KOR 44.885 4 4 47 MALISZEWSKA Natalia POL 45.877 Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 38 JEON Ji-Soo KOR 44.164 Q 2 3 48 MALISZEWSKA Patrycja POL 44.232 Q 3 4 59 SMITH Jessica USA 44.532 4 2 7 PHANEUF Audrey CAN 45.976 Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 9 FAN Kexin CHN 43.992 Q 2 3 4 BRADETTE Kasandra CAN 44.745 Q 3 4 46 VAN RUIJVEN Lara NED 44.789 4 1 43 SEREIKAITE Agne LTU 1:00.668 Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 8 ST-GELAIS Marianne CAN 44.373 Q 2 1 15 CHRISTIE Elise GBR 44.432 Q 3 4 12 LIN Yue CHN 44.586 4 3 22 KESZLER Andrea HUN 44.843 Top 2 Skaters from each heat qualify for Semifinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 22:35:58 GMT -8
Oh, snap - no USA left in the Mens 500M either! Mens 500M QuarterfinalsHeat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 111 HAMELIN Charles CAN 41.401 Q 2 2 117 WU Dajing CHN 41.444 Q 3 4 172 MIGUNOV Dmitry RUS 41.840 4 3 160 BREEUWSMA Daan NED 41.969 Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 128 KNOCH Viktor HUN 42.187 Q 2 1 165 VAN DER WART Freek NED 42.417 Q 3 4 110 GIRARD Samuel CAN 42.976 4 2 119 ZHANG Hongchao CHN 1:08.411 Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 116 SHI Jingnan CHN 41.939 Q 2 1 162 KNEGT Sjinkie NED 41.976 Q 3 4 112 HAMELIN Francois CAN 49.526 4 3 130 LIU Shaolin Sandor HUN 1:02.379 Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 156 SEO Yi Ra KOR 41.781 Q 2 4 129 LIU Shaoang HUN 41.953 Q 3 2 185 KRUEGER John-Henry USA 42.181 4 3 170 KOZLOV Artem RUS 42.381 Top 2 Skaters from each heat qualify for Semifinals.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 22:50:24 GMT -8
Ladies 500M Semifinals (no USA skaters)
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 15 CHRISTIE Elise GBR 44.063 QA 2 1 38 JEON Ji-Soo KOR 44.284 QA 3 4 13 LIU Yang CHN 44.417 QB 4 2 8 ST-GELAIS Marianne CAN 1:02.667 QB
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 9 FAN Kexin CHN 43.543 QA 2 3 52 PROSVIRNOVA Sofia RUS 43.592 QA 3 2 48 MALISZEWSKA Patrycja POL 44.045 QB 4 4 4 BRADETTE Kasandra CAN 44.520 QB
Top 2 Skaters from each heat qualify for Final A. Skaters ranked 3 and 4 qualify for Final B.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Dec 20, 2014 23:14:09 GMT -8
Ladies 1500M Semifinals (no USA skaters)
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 3 BOUTIN Kim CAN 2:26.452 QA 2 6 41 NOH Do Hee KOR 2:27.390 QA 3 5 11 LI Hongshuang CHN 2:27.782 QB 4 3 30 MIZUNO Ayame JPN 2:28.933 QB 5 4 35 NAGAY Anita KAZ 2:37.436 6 2 50 KONSTANTINOVA Ekaterina RUS 2:48.548
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 7 37 CHOI Minjeong KOR 2:26.843 QA 2 1 14 TAO Jiaying CHN 2:27.062 QA 3 5 6 HARRIS-GAUTHIER Namasthee CAN 2:27.387 QB 4 3 55 ZAKHAROVA Evgeniya RUS 2:27.676 QB 5 4 21 JASZAPATI Petra HUN 2:29.036 6 6 23 PERETTI Lucia ITA 2:29.187 7 2 2 TALAYEVA Volha BLR 2:31.323
Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 10 HAN Yutong CHN 2:47.259 QA 2 2 1 LOCKETT Deanna AUS 2:47.916 QA 3 1 20 HEIDUM Bernadett HUN 2:48.175 QB 4 4 54 STRELKOVA Ekaterina RUS 2:48.245 QB 5 5 45 DE VRIES Rianne NED 2:48.323 6 6 29 KOIKE Yuna JPN 2:51.282
Top 2 Skaters from each heat qualify for Final A. Skaters ranked 3 and 4 qualify for Final B.
|
|