Thanks,
dk - the Prelims are going on NOW:
www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/?evt=11213100000013UPDATES FOR THOSE WHO WILL BE FOLLOWING THE COMPETITION:==================================================
Here's the schedule of events:
SCHEDULE (
EASTERN TIME)
Friday: Qualifiers from 9:45 am to about 5:30 pm
Saturday: 500M(1), 1500M & Relay Semifinals - Repechages from 9:10am to about 11:30am. Medal rounds from 1:30pm to about 5pm.
Sunday: 1000M, 500M(2) & Relay Finals - Repechages from 9:10am to about noon. Medal rounds from 1:10pm to about 6pm.
==================================================
HOW TO WATCH
ISU is showing it on their FREE broadcast schedule (Saturday/Sunday only - none of Friday's Prelims) at the following link:
livemanager.eurovision.edgesuite.net/isu/index.htmlIt's unclear whether it will be blocked in the USA - and it often is...-----------
...if that is the case, you can sign up for IceNetwork.com - they are showing it on their schedule (like ISU, it'll be Sat/Sun only - no preliminary rounds), but you'll have to buy a season pass, which is about $50 and includes ALL World Cups and World Championships for both Short Track and Long Track:
web.icenetwork.com/schedule/-----------
The third alternative is the much beloved 'blinking numbers':
www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/When they're racing, you'll see a clickable
"LIVE" button in the menu bar to get lap-by-lap real-time results (when it's working properly
).
-----------
So far, in the 500M(1), none of our guys made it out of the Prelims - all will be in the Repechages tomorrow morning.
Mens 500M(1) Preliminaries
www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Results.aspx?evt=11213100000013&gen=m&ref=15899&view=rouHeat 1 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 133 LIU Shaoang HUN 42.855 Q
2 5 167 AN Victor RUS 42.959 Q
3 2 120 CROLET Thibault FRA 43.228
4 4 164 HOOGERWERF Dylan NED 43.771
5 1 175 POLTAVETS Dmytro UKR 43.858
Heat 2 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 129 STANLEY Paul GBR 42.942 Q
2 1 106 VOSTE Mathias BEL 42.994 Q
3 3 123 MASSON Jeremy FRA 43.189
4 4 144 OGURO Yoshiaki JPN 43.218
Heat 3 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 121 FAUCONNET Thibaut FRA 42.632 Q
2 2 149 AZHGALIYEV Abzal KAZ 42.724 Q
3 1 146 SAKASHITA Satoshi JPN 43.043
DNS 4 137 CASSINELLI Andrea ITA DNS
Heat 4 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 115 SHI Jingnan CHN 43.021 Q
2 1 126 ELEY Jon GBR 43.419 Q
3 4 111 GIRARD Samuel CAN 43.698
4 5 104 JUNG Hyun Woo (Andy) AUS 43.700
5 2 180 POWERS Jake USA 44.799 Heat 5 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 170 MIGUNOV Dmitry RUS 41.498 Q
2 3 116 WU Dajing CHN 41.661 Q
3 4 179 PIVIROTTO Ryan USA 43.109 4 5 166 GRYCNER Rafal POL 43.784
5 1 108 BÉLANGER-MARCEAU Samuel CAN 52.354
Heat 6 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 4 154 HAN Seungsoo KOR 42.306 Q
2 2 185 VAN DER WART Freek NED 42.397 Q
3 5 160 PUKITIS Roberto LAT 42.959
4 1 181 YOO Soo An USA 43.421 5 3 184 SUBIN Yonaton Spencer ISR 47.487
Heat 7 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 134 LIU Shaolin Sandor HUN 42.012 Q
2 3 169 GRIGOREV Vladimir RUS 42.100 Q
3 5 156 LEE Jung-Su KOR 42.194 q
4 1 142 VISCARDI Davide ITA 42.605
5 4 103 HENRY Nathaniel AUS 43.492
Heat 8 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 161 BREEUWSMA Daan NED 42.137 Q
2 1 127 SHOEBRIDGE Richard GBR 42.170 Q
3 3 143 MURATAKE Hironobu JPN 42.344 q
4 4 141 RODIGARI Nicola ITA 43.453
5 5 174 SUH Fabrice SWE 43.947
Heat 9 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 1 118 YU Jiyang CHN 42.657 Q
2 5 155 KWAK Yoon-Gy KOR 42.808 Q
3 3 132 KNOCH Viktor HUN 42.904
4 2 150 NIKISHA Denis KAZ 43.244
PEN 4 109 DUFFY Patrick CAN PEN
Top 2 Skaters from each heat and the next 2 fastest thirds qualify for Heats. Remaining Skaters qualify for Rep Heats.