WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - WARSAW, POLAND (February 22-24, 2014)PARTICIPANTS:Kimi Goetz; April Shin; Jacqueline Chen; Lexi Burkholder (relay only)
John-Henry Krueger; Thomas Insuk Hong; Aaron Tran; Ryan Pivirotto (relay only)
Complete results can be found at:www.sportresult.com/federations/ISU/ShortTrack/Results.aspx?evt=11213100000007SUMMARY OF RESULTS:USA 'MEDAL HAUL':There were no USA medals won this year, but Thomas Hong made it into the 500M A Final, finishing 4th. He also finished 7th overall (the highest USA placement among the team).
------------------------------------------------------
MEDALISTS:LADIESOverall:
Gold: NOH Do Hee, Korea
Silver: AHN Se Jung, Korea
Bronze: CHOI Minjeong, Korea
1500M:
Gold: NOH Do Hee, Korea
Silver: CHOI Minjeong, Korea
Bronze: AHN Se Jung, Korea
500M:
Gold: PROSVIRNOVA Sofia, Russia
Silver: HAN Yutong, China
Bronze: AHN Se Jung, Korea
1000M:
Gold: CHOI Minjeong, Korea
Silver: AHN Se Jung, Korea
Bronze: NOH Do Hee, Korea
1500M SuperFinal (a non-medal event):
First: NOH Do Hee, Korea
Second: AHN Se Jung, Korea
Third: CHOI Minjeong, Korea
3000M Relay:
Gold: KOREA
Silver: CANADA
Bronze: CHINA
MENOverall:
Gold: LEE Munhyeon, Korea
Silver: LEE Hyo Been, Korea
Bronze: LIU SHAOLIN Sandor, Hungary
1500M:
Gold: LEE Hyo Been, Korea
Silver: LEE Munhyeon, Korea
Bronze: REN Ziwei, China
500M:
Gold: LIU SHAOLIN Sandor, Hungary
Silver: GIRARD Samuel, Canada
Bronze: NIKISHA Denis, Kazakhstan
1000M:
Gold: LEE Hyo Been, Korea
Silver: LEE Munhyeon, Korea
Bronze: LIU SHAOLIN Sandor, Hungary
1500M SuperFinal (a non-medal event):
First: LEE Munhyeon, Korea
Second: GIRARD Samuel, Canada
Third: LIU SHAOLIN Sandor, Hungary
3000M Relay:
Gold: CHINA
Silver: HUNGARY
Bronze: JAPAN
--------------------------------------------------------------
INDIVIDUAL RESULTS:HOW DID OUR USA SKATERS DO?The list below will tell you how far each of our USA skaters made it in each event.
PEN = Penalty; DNF = Did Not Finish; DNS = Did Not Skate; q = Qualified (Fastest 3rds); ADV = Advanced; YC = Yellow Card
SF = Semifinals; QF = Quarterfinals
LADIES:CHEN, Jacqueline
1500M – Heats (2nd); Quarterfinals (5th)
500M – Prelims (2nd); Heats (4th)
1000M – Prelims (2nd); Heats (4th)
1500M SuperFinal - Did Not Qualify to Skate
3000M Relay – Heats (4th)
BURKHOLDER, Lexi (Available For Relay Only)
3000M Relay – Heats (4th)
GOETZ, Kimi
1500M – Heats (1st); Quarterfinals (5th)
500M – Prelims (2nd); Heats (3rd)
1000M – Prelims (3rd)
1500M SuperFinal - Did Not Qualify to Skate
3000M Relay – Heats (4th)
SHIN, April
1500M – Heats (3rd); Quarterfinals (6th)
500M – Prelims (2nd); Heats (4th)
1000M – Prelims (2nd); Heats (4th)
1500M SuperFinal – Did Not Qualify to Skate
3000M Relay – Heats (4th)
MEN:HONG, Thomas Insuk
1500M – Heats (1st); Quarterfinals (4th)
500M –
MADE IT TO FINAL; Prelims (1st); Heats (2nd); QF (2nd); SF (1st); Final A (4th)
1000M – Prelims (1st); Heats (2nd); Quarterfinals (3rd)
1500M SuperFinal - Did Not Qualify to Skate
3000M Relay – Heats (2nd); Quarterfinals (2nd); Semis (Penalty)
KRUEGER, John-Henry
1500M – Heats (2nd); Quarterfinals (Penalty)
500M – Prelims (1st); Heats (1st); Quarterfinals (1st); Semifinals (4th)
1000M – Prelims (1st); Heats (Penalty)
1500M Superfinal - Did Not Qualify to Skate
3000M Relay – Heats (2nd); Quarterfinals (2nd); Semis (Penalty)
PIVIROTTO, Ryan (Available For Relay Only)
3000M Relay – Heats (2nd); Quarterfinals (2nd); Semis (Penalty)
TRAN, Aaron
1500M – Heats (2nd); Quarterfinals (2nd); Semifinals (6th)
500M – Prelims (2nd); Heats (2nd); Quarterfinals (2nd); Semifinals (3rd)
1000M – Prelims (2nd); Heats (3rd)
1500M Superfinal - Did Not Qualify to Skate
3000M Relay – Heats (2nd); Quarterfinals (2nd); Semis (Penalty)