|
Post by Laura (Lori) on Oct 3, 2013 17:19:16 GMT -8
Way to go, Jordan! And it looks like Jose Cavalli's third-place time will advance him - I think this is his first time out of the Prelims!
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Oct 3, 2013 17:24:06 GMT -8
Pulling for Edin in Heat 13!
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Oct 3, 2013 17:26:57 GMT -8
No such luck for Edin - but let's get a 'hat trick' for USA with John-Henry in Heat 14!
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Oct 3, 2013 17:29:14 GMT -8
Yesss! JH is second, so all 3 of our men advance!
|
|
|
Post by mtnme on Oct 3, 2013 17:29:27 GMT -8
YaaaaY, John Henry!
|
|
|
Post by lilyover80 on Oct 3, 2013 17:30:00 GMT -8
...and John Henry!
|
|
|
Post by mtnme on Oct 3, 2013 17:45:20 GMT -8
The qualifiers are finally up. Everyone we wanted to get advanced, did!
|
|
|
Post by mtnme on Oct 3, 2013 18:04:39 GMT -8
I was waiting for Lori to post these, but I guess she is otherwise occupied...
Men's 1000m prelim prelim
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 176 KERSTHOLT Niels NED 1:29.429 Q 2 2 151 LOBELLO Anthony ITA 1:29.580 Q 3 3 138 ZETZSCHE Daniel GER 1:29.972 q 4 4 193 KOSHELENKO Oleksiy UKR 1:30.134
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 181 AN Victor RUS 1:28.659 Q 2 2 126 CROLET Thibault FRA 1:29.487 Q 3 3 178 SKJELLERUP Blake NZL 1:30.256 q
Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 167 LEE Han-Bin KOR 1:27.806 Q 2 2 182 GRIGOREV Vladimir RUS 1:27.902 Q 3 3 163 AZHGALIYEV Abzal KAZ 1:29.288 q DNS 4 188 EREN Menderes TUR DNS
Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 112 JEAN Olivier CAN 1:29.944 Q 2 2 144 BERES Bence HUN 1:30.077 Q 3 3 161 NIKISHA Denis KAZ 1:30.252 q 4 4 185 NG Lucas SIN 1:37.393
Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 130 WHELBOURNE Jack GBR 1:33.105 Q 2 1 166 PARK Se Yeong KOR 1:33.218 Q 3 4 191 LIFYRENKO Serhiy UKR 1:33.733 4 3 106 RYZHOU Yauheni BLR 1:34.149
Heat 6 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 195 CELSKI J.R. USA 1:29.610 Q 2 2 124 CHATAIGNIER Maxime FRA 1:29.726 Q 3 4 172 BREEUWSMA Daan NED 1:29.922 q 4 3 104 LAZENBY Armstrong AUS 1:31.076
Heat 7 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 174 VAN DER WART Freek NED 1:28.961 Q 2 4 152 RODIGARI Nicola ITA 1:29.016 Q 3 2 129 STANLEY Paul GBR 1:29.160 q 4 3 102 BODA Pierre AUS 1:29.238
Heat 8 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 111 HAMELIN Charles CAN 1:28.593 Q 2 2 145 KNOCH Viktor HUN 1:28.928 Q 3 3 122 LOUDIN Vojtech CZE 1:30.149 q
Heat 9 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 119 WU Dajing CHN 1:26.701 Q 2 1 125 LEPAPE Sebastien FRA 1:26.723 Q 3 3 103 HENRY Nathaniel AUS 1:27.844 q 4 4 123 HARGAS Petr CZE 1:29.054
Heat 10 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 197 MALONE Jordan USA 1:29.742 Q 2 2 150 CONFORTOLA Yuri ITA 1:29.798 Q 3 4 186 CAVALLI Jose SUI 1:31.621 q 4 3 139 HERRMANN Paul GER 1:32.461
Heat 11 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 184 ELISTRATOV Semen RUS 1:28.870 Q 2 4 160 BEKZHANOV Aydar KAZ 1:30.059 Q 3 2 128 SHOEBRIDGE Richard GBR 1:30.260 q 4 3 140 LUI Pan To Barton HKG 1:30.428
Heat 12 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 156 TAKAMIDO Yuzo JPN 1:29.523 Q 2 2 135 SEIFERT Robert GER 1:30.390 Q 3 4 187 TANRIKULU Selim TUR 1:33.549 q PEN 3 108 SIARHEYU Maksim BLR PEN
Heat 13 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 169 SIN Da Woon KOR 1:29.629 Q 2 1 118 HAN Tianyu CHN 1:29.703 Q 3 3 189 DANILOVSKYI Valentyn UKR 1:30.973 q 4 4 105 BRANKOVIC Edin BIH 1:32.187
Heat 14 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 113 COURNOYER Charle CAN 1:28.102 Q 2 4 196 KRUEGER John-Henry USA 1:28.252 Q 3 3 171 PUKITIS Roberto LAT 1:28.327 q 4 2 153 UEMURA Daisuke JPN 1:28.372
Heat 15 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 116 LIANG Wenhao CHN 1:31.388 Q 2 3 146 LIU SHAOLIN Sandor HUN 1:31.658 Q 3 2 158 SAKURAI Yuma JPN 1:31.737 q
Top 2 Skaters from each heat and the next 14 fastest thirds qualify for Preliminaries.
Yellow highlighting marks World Cup leader.
|
|
|
Post by mtnme on Oct 3, 2013 18:06:46 GMT -8
Ladies are in progress. Jessica Smith in third heat. Emily in 6th heat and Aly in 11th heat
|
|
|
Post by mtnme on Oct 3, 2013 18:09:53 GMT -8
Jessica and Emily both qualify. Waiting for Aly's race now.
|
|
|
Post by mtnme on Oct 3, 2013 18:24:25 GMT -8
Aly qualifies as well. Woot Woot for both the men and the ladies!
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Oct 3, 2013 18:33:46 GMT -8
Had to take a break to help the family with dinner - back now!
|
|
|
Post by mtnme on Oct 3, 2013 18:36:02 GMT -8
Ladies 1000m prelim prelim
Heat 1 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 17 WANG Meng CHN 1:35.166 Q 2 4 2 ANDERSON Alix-Myra AUS 1:35.603 Q 3 1 18 NOVOTNA Katerina CZE no time ADV PEN 3 50 VOLOKITINA Dariya KAZ PEN
Heat 2 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 6 MALTAIS Valérie CAN 1:33.637 Q 2 1 72 BORODULINA Tatiana RUS 1:33.800 Q 3 3 33 DARAZS Rozsa HUN no time ADV PEN 4 28 GRASSOW Tina GER PEN
Heat 3 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 53 SHIM Suk Hee KOR 1:29.534 Q 2 1 82 SMITH Jessica USA 1:29.670 Q 3 4 7 GREGG Jessica CAN 1:29.842 q 4 2 76 BODOVA Tatiana SVK 1:31.131
Heat 4 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 60 TER MORS Jorien NED 1:33.076 Q 2 3 47 ITO Ayuko JPN 1:33.227 Q 3 2 57 KRIEVANE Evita LAT 1:35.154 4 1 48 SIMONOVA Inna KAZ 1:57.504
Heat 5 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 1 1 LOCKETT Deanna AUS 1:34.132 Q 2 3 58 SEREIKAITE Agne LTU 1:34.198 Q 3 2 64 MALISZEWSKA Natalia POL 1:35.239 4 4 5 TALAYEVA Volha BLR 1:35.338
Heat 6 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 61 VAN KERKHOF Yara NED 1:33.071 Q 2 4 85 SCOTT Emily USA 1:33.169 Q 3 2 43 SAKAI Yui JPN 1:33.362 q 4 1 23 GILMARTIN Charlotte GBR 1:34.159
Heat 7 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 69 BELYAKOVA Olga RUS 1:32.515 Q 2 2 39 VALCEPINA Martina ITA 1:32.924 Q 3 4 19 MONVOISIN Aurélie FRA 1:34.781 q 4 1 22 STANLEY Alex GBR 1:35.219
Heat 8 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 56 PARK Seung-Hi KOR 1:33.068 Q 2 2 20 PIERRON Veronique FRA 1:33.252 Q 3 4 36 HEIDUM Bernadett HUN no time ADV PEN 1 70 PROSVIRNOVA Sofia RUS PEN
Heat 9 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 40 FONTANA Arianna ITA 1:33.598 Q 2 4 11 HEWITT Jessica CAN 1:33.738 Q 3 1 4 ANTANENKA Vera BLR 1:34.932 4 3 79 VLASOVA Safiya UKR 1:35.647
Heat 10 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 2 51 KIM Alang KOR 1:30.864 Q 2 3 62 DE VRIES Rianne NED 1:30.968 Q 3 1 26 RIEDEL Julia GER 1:31.668 q 4 4 78 KORINCHUK Olena UKR 1:33.941
Heat 11 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 16 LI Jianrou CHN 1:32.659 Q 2 3 84 DUDEK Alyson USA 1:33.463 Q 3 1 41 PERETTI Lucia ITA 1:33.548 q 4 2 34 KESZLER Andrea HUN 1:34.070
Heat 12 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 3 21 CHRISTIE Elise GBR 1:33.907 Q 2 1 75 NG Xuan Ming SIN 2:07.131 Q 3 4 44 SHIMIZU Sayuri JPN 2:11.251 ADV PEN 2 3 WINDISCH Veronika AUT PEN
Heat 13 [Splits] Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual. 1 4 13 LIU Qiuhong CHN 1:34.717 Q 2 1 27 WALTER Bianca GER 1:34.783 Q 3 2 67 MALISZEWSKA Patrycja POL 1:34.842 q 4 3 49 MOTOVA Xeniya KAZ 1:35.563
Top 2 Skaters from each heat and the next 6 fastest thirds qualify for Heats.
Yellow highlighting marks World Cup leader.
|
|
|
Post by Laura (Lori) on Oct 3, 2013 18:40:16 GMT -8
Thanks for posting the results Michelle (I did post the men before I left - I'll delete mine). Wonderful start so far in the 1000M - we're 6 for 6!!!
|
|
|
Post by mtnme on Oct 3, 2013 18:45:12 GMT -8
You did, but it was before the last race and all the fastest 1/3rds was posted, so just thought I'd update.
|
|