Men's 1000m pre prelim
Heat 1 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 168 KERSTHOLT Niels NED 1:29.337 Q
2 4 154 UEMURA Daisuke JPN 1:29.403 Q
3 2 194 POLTAVETS Dmytro UKR 1:42.180 ADV
4 1 104 JUNG Hyun Woo (Andy) AUS 2:11.536
Heat 2 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 201 CELSKI J.R. USA 1:32.797 Q 2 4 128 SHOEBRIDGE Richard GBR 1:32.962 Q
3 1 161 DAUMOV Aslan KAZ 1:34.035 q
4 3 133 ZETZSCHE Daniel GER 1:34.148
Heat 3 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 4 157 TAKAMIDO Yuzo JPN 1:33.433 Q
2 1 142 KNOCH Viktor HUN 1:33.489 Q
3 2 167 PUKITIS Roberto LAT 1:33.581 q
4 3 106 SIARHEYU Maksim BLR 1:34.436
Heat 4 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 4 179 LEE Han-Bin KOR 1:28.863 Q
2 1 129 STANLEY Paul GBR 1:29.368 Q
3 3 102 LAZENBY Armstrong AUS 1:30.046 q
4 2 147 SINGH Kirath IND 1:34.218
Heat 5 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 110 COURNOYER Charle CAN 1:28.337 Q
2 4 149 DOTTI Tommaso ITA 1:28.977 Q
3 1 121 LOUDIN Vojtech CZE 1:30.296 q
4 2 175 IMRE Emil ROU 1:32.117
Heat 6 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 4 185 GRIGOREV Vladimir RUS 1:27.768 Q
2 2 140 LUI Pan To Barton HKG 1:28.268 Q
3 1 100 BODA Pierre AUS 1:28.886 q
4 3 188 NG Lucas SIN 1:36.653
Heat 7 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 4 198 CREVELING Chris USA 1:30.156 Q 2 2 120 WU Dajing CHN 1:30.221 Q
3 3 181 SIN Da Woon KOR 1:30.333 q
4 1 160 AZHGALIYEV Abzal KAZ 1:30.920
Heat 8 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 172 VAN DER WART Freek NED 1:33.034 Q
2 3 141 BERES Bence HUN 1:33.180 Q
3 1 192 GUTENOV Ievgen UKR 1:34.242 q
4 4 122 HARGAS Petr CZE 1:35.206
Heat 9 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 1 156 SAKAZUME Ryosuke JPN 1:27.491 Q
2 4 183 ZAKHAROV Ruslan RUS 1:27.592 Q
3 3 148 BYKANOV Vladislav ISR 1:27.666 q
4 2 135 HERRMANN Paul GER 1:27.761
Heat 10 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 1 174 SKJELLERUP Blake NZL 1:31.870 Q
2 2 119 LIANG Wenhao CHN 1:32.047 Q
3 3 107 RYZHOU Yauheni BLR 1:32.652 q
Heat 11 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 3 115 HAN Tianyu CHN 1:28.824 Q
2 4 151 CONFORTOLA Yuri ITA 1:29.277 Q
3 1 164 NIKISHA Denis KAZ 1:29.954 q
4 2 170 BREEUWSMA Daan NED 2:17.094
Heat 12 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 4 111 HAMELIN Charles CAN 1:29.868 Q
2 1 178 PARK Se Yeong KOR 1:30.188 Q
3 2 123 CROLET Thibault FRA 1:30.238 q
4 3 152 LOBELLO Anthony ITA 1:30.740
Heat 13 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 2 137 SEIFERT Robert GER 1:39.851 Q
2 4 125 CHATAIGNIER Maxime FRA 1:39.916 Q
3 3 190 TANRIKULU Selim TUR 1:40.051 q
4 1 189 CAVALLI Jose SUI 1:40.324
Heat 14 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 4 113 JEAN Olivier CAN 1:27.171 Q
2 3 132 ELEY Jon GBR 1:27.232 Q
3 2 197 MALONE Jordan USA 1:27.529 q 4 1 191 LIFYRENKO Serhiy UKR 1:30.694
Heat 15 [Splits]
Place Start Pos. Warn. # Name ISU Member Results Qual.
1 1 126 LEPAPE Sebastien FRA 1:29.751 Q
2 3 184 AN Victor RUS 1:29.920 Q
3 4 134 LIU SHAOLIN Sandor HUN 1:29.941 q
4 2 105 BRANKOVIC Edin BIH 1:35.120
Top 2 Skaters from each heat and the next 14 fastest thirds qualify for Preliminaries.
Bummer. Anthony didn't qualify.